Menu Zavřeno

Co je sítotisk?

efekt-tisku-3D-tisk-sitotisk

Sítotisk má už více jak 100let starou historii. Sítotisk je způsob potisku různých materiálů. V našem případě používáme sítotisk nejvíce pro potisk textílií. Na trička, mikiny, tepláky, bundy se tiskne barvami přes síto, na kterém je vytvořen obraz tisku. Při vícebarevném potisku je potřeba tolik sít, kolik je na designu barev. Sítotisk je tradičním způsobem potisku a je oblíbený pro výsledný vzhled a dojem, na textíliích vytváří reliéfní vzhled. Tento pečlivý proces tisku vyžaduje vysokou úroveň dovedností. Ohromující výsledky tisku sítotiskem nelze ničím jiným překonat.

Potisk sítotiskem se používá v komerčním průmyslu, kde se využívá hlavně k potisku oděvů, ale i obrazů, vzorů na látky a doplňků, také k potisku štítků, krabic, tašek jak látkových, tak i papírových, využívá se i na potisk kovů a plastů, samolepek, pivních sudů a mnoha dalších. Prostě co Vás jen napadne. Sítotisk se využívá i v uměleckém sektoru a to k vytváření kreativních návrhů umělců a rukodělců, kteří rádi využívají zdobení svých výrobků sítotiskem. Sítotiskem jsou natištěny například i solární panely pro výrobu elektrické energie. 

A jak postupujeme při tvorbě potisku?

Ukážeme si základní proces sítotisku, který se následně může měnit podle toho na jaký materiál se tiskne. Časově náročný proces obsahuje různé kroky k dosažení správného výsledku.

1, Příprava filmu

Váš design musíme nejdříve v programu upravit tak, aby jsme mohli připravit film. Když je Váš obrázek (logo) jednobarevný je to otázka pár minut a film je na světě. V případě složité vícebarevné grafiky si musíme s obrázkem pohrát a rozdělit ho podle barev. Co barva – to jeden film. Už tady musíme přemýšlet, jak se daný obrázek bude tisknout. Jaká barva se bude tisknout jako první atd. Když dostaneme obrázek pouze jako JPG nebo PNG, musíme si takový obrázek přemalovat do vektorů. O přípravě vektorů si můžete přečíst zde.

tisk loga na triko

2. Nachystání šablony – síta.

Někdo používá název příprava obrazovky k tisku designu. U tohoto kroku není jednoznačný postup. Vždy záleží na tom jaký obrázek – desing se tiskne, jakými barvami se bude tisknout a materiálu na který se tiskne. Všechny aspekty se musí zohlednit. Výběr správného síta je důležitý a univerzální postup neexistuje. Když vybereme správné síto obsahuje příprava i potažení tohoto síta emulzí. Potahování síta emulzí je časově náročná operace, kdy je nutno nechat síto uschnout až 24hod ve správné teplotě a vlhkosti, aby nasvícená obrazovka byla kvalitní.

3. Vysvícení emulze

Transparentní film na kterém máme design, se poté správně umístí na síto potažené emulzí. Toto je umístěno pod velmi jasné světlo, které způsobuje vytvrzení a vývoj emulze reagující na světlo. Toto je důležitý krok při vytváření otisku designu. Oblasti obrazovky, které jsou pokryty designem, zůstanou v tekuté formě. V případě vícebarevného potisku, se na každou barvu svítí jedno síto. Jak u přípravy filmů, tak i u přípravy síta je potřeba pečlivost a přesnost, aby finální design odpovídal originálu. Veškerá emulze, která zůstala v kapalné formě je pečlivě opláchnuta a následně pečlivě vysušena. I tady je příprava náročná na čas. Někteří výrobci emulzí uvádí, že po osvitu síta je emulzi třeba nechat vytvrdit i 24hodin. Když to sečteme s časem, který jsme použili na přípravu síta – potažení emulzí a schnutí emulze na sítě, dostáváme se s časem už na 48hodin.

4. Tisk

Síto s nasvíceným designem umístíme do karuselní rotační tiskárny. V případě jednobarevného tisku je opět příprava k tisku jednodušší. V případě vícebarevného tisku se síta v karuselní tiskárně musejí seřídit tak, aby byl výsledný tisk přesný. Na tiskové palety umístíme látku na kterou se tiskne a síto spustíme na tiskovou paletu. Na síto se nanese tlustá vrstva požadované barvy a pomocí těrky se přetáhne těrka po celé délce osvícené obrazovky.

Funguje to tak, že barvu tlačíme do otevřených oblastí síta a přenášíme ji na látku pod ním. To lze opakovat tolikrát, kolikrát je potřeba pomocí stejného síta. A to i na více produktů.

Jakmile je objednávka dokončena a síto již není potřeba, bude obrazovka umyta speciální tekutinou, aby se odstranila vytvrzená emulze, takže síto bude připraveno k opětovnému použití.

6. Sušení

Nakonec se barva na látce vytvrdí průchodem přes speciální sušičku, aby se odhalil hladký a stálobarevný povrch. 

Závěrem

Aplikace silné vrstvy barvy přímo na tkaninu při sítotisku obvykle produkuje mnohem intenzivnější a živější výsledky než barevné tečky ve stylu CMYK používané v digitálním tisku. Pokud je tedy potřeba tisknout obzvláště tučně a jasně, bude lepší volbou pro dosažení požadovaných výsledků sítotisk.

Efekty

Pokud tištěný design vyžaduje zvýšený texturovaný efekt, je to něco, co může nabídnout pouze sítotisk. Aplikované silné vrstvy inkoustu umožňují designu dosáhnout 3D vzhledu a dojmu.

efekt-tisku-3D-tisk-sitotisk

Velké množství

Sítotisk je z důvodu vysokých nákladů na nastavení obecně vyhrazen pouze pro větší množství potisků. To však může fungovat jako výhoda. Jakmile je síto vytvořeno, lze jej znovu a znovu použít pro stovky nebo dokonce tisíce stejného tisku. To znamená, že zdlouhavý proces přípravy platí pouze při počátečním vytvoření obrazovky a opakované tisky se tisknou již rychleji a efektivněji.

Napsat komentář